Stavba roku Libereckého kraje

Úvodní slovo

Pod záštitou hejtmana Libereckého kraje, vyhlašuje Liberecký kraj a partnerské organizace dne 11. března 2013 9. ročník veřejné soutěže STAVBA ROKU 2013 LIBERECKÉHO KRAJE.

 

Soutěž bude vyhlašována v těchto kategoriích:

Stavba roku Libereckého kraje 9. ročník – Cena Doc. Ing. arch. Hubáčka Dr.h.c.
Cena Ing. Dr. Štěpána Ješe 2013
Stavba roku Libereckého kraje JUNIOR 2013
Cena Sympatie občanů Libereckého kraje 2013
Osobnost stavebnictví 2013

 

Výsledky hlasování naleznete zde.

 

 

7. Löblova vila, Jablonec nad Nisou

« Zpět na seznam staveb
Bez názvu
Pořadové číslo: 7 Datum kolaudace:
Kategorie: Stavba roku Libereckého kraje - Cena Doc.Ing.arch. Karla Hubáčka Dr.h.c
Název stavby: Löblova vila, Jablonec nad Nisou
Přihlašovatel: ASANO s. r. o.
Dodavatel: ASANO s. r. o.
Charakter díla:

Projekt Löblovy vily vznikl v roce 1925 v drážďanské projekční kanceláři Lossow und Kühne na objednávku pana Hugo Löbla, úspěšného podnikatele a majitele několika jabloneckých firem, m. j. i firmy Kramer a Löbl (dnešní ABB-Elektro-Praga). Následně byla vila postavena místní stavební firmou Maxe Dauta.

Mohutná vila vychází z barokizujících forem, kombinovaných s tehdy populárním neoklasicismem. Střídmé průčelí rytmizuje pravidelný rastr oken, v přízemí pravoúhlých, v patře obloukových. Hladkou fasádu oživují nadokenní římsy přízemí s dekorativními girlandami a ozdobné mříže. Rozložitý objekt s členitým půdorysem zastřešuje masivní mansardová střecha. Nižší západní křídlo je spojeno zděným obloukem s domkem pro správce, na jižní straně vystupuje elegantní přízemní objekt, který sloužil jako zimní zahrada se střešní terasou, přístupnou z patra. V ose zahradního průčelí je mělký, cylindrický rizalit se vstupem na zahradní terasu. Hlavní vstup vede po předsazeném schodišti s balustrádovým zábradlím. Ústředním prostorem náročně koncipovaných interiérů je vstupní hala s dřevěným schodištěm vedoucím do patra, mramorovým krbem a velkým vitrážovým oknem. Do haly se vchází přes šatní zádveří. V patře jsou salónky, které původně sloužily jako pokoje pro hosty, ložnice, dětský pokoj a koupelny. Prostory byly vytápěny ústředním topením.

V interiérech lze nalézt množství zajímavých prvků jako např. táflování, vestavné skříně, reprezentativní dřevěné schodiště, mramorové krby a velmi křehké repliky klasicistních kachlových kamen.

Rozlehlá zahrada byla koncipována ve francouzském stylu s jezírkem, schodištěm do protilehlého valu a mlatovými cestami pom obvodu, které spojovaly zahradní prostor s terasou a nádvořím. Oplocení bylo kombinací zděných částí v rozích obdélníkového areálu, propojených nízkými železnými mřížovanými díly na zděných soklech. Vstupní vrata na nádvoří, jakož i vrátka pro pěší z ulic Riegrova a Nástrojářská, jsou stejné železné konstrukce, jako plotové díly. Löblova vila je zajímavou ukázkou neoklasicistní architektury, která byla v době jejího vzniku ve střední Evropě velmi populární. Je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky pod číslem rejstříku 43918/5 – 5198.

Partneři soutěže

Zpracovávám...