Stavba roku Libereckého kraje

Úvodní slovo

Pod záštitou hejtmana Libereckého kraje, Martina Půty, vyhlašuje Liberecký kraj a partnerské organizace dne 23. března 2015  již 11. ročník veřejné soutěže STAVBA ROKU LIBERECKÉHO KRAJE 2015.

 

Soutěž bude vyhlašována v těchto kategoriích:

 

Stavba roku Libereckého kraje 11. ročník – Cena Doc. Ing. arch. Hubáčka Dr.h.c.

Cena Ing. Dr. Štěpána Ješe 2015

Stavba roku Libereckého kraje JUNIOR 2015

Osobnost stavebnictví Libereckého kraje 2015

Cena Sympatie občanů Libereckého kraje 2015 (bude vyhlášena až po nominaci staveb – červen 2015)

 

Výsledky hlasování naleznete zde.

 

 

6. Nový vstup do ZOO Liberec - Lidové sady (v rámci stavby „Centrum aktivního odpočinku Lidové sady, LBC – ZOO“)

« Zpět na seznam staveb
Nový vstup do ZOO Liberec - Lidové sady (v rámci stavby „Centrum aktivního odpočinku Lidové sady, LBC – ZOO“)
Pořadové číslo: 6 Datum kolaudace: 4. 9. 2014
Kategorie: Cena doc. Ing. arch. Karla Hubáčka dr. h. c./ Kategorie bytových staveb a staveb občanské vybavenosti
Název stavby: Nový vstup do ZOO Liberec - Lidové sady (v rámci stavby „Centrum aktivního odpočinku Lidové sady, LBC – ZOO“)
Přihlašovatel: Statutární město Liberec
Dodavatel: Unistav a.s., Brno
Charakter díla:

Projektant: Storing spol. s.r.o., Liberec

Lokalita: Liberec

Tento objekt je umístěn u konečné zastávky tramvaje Lidové sady. Vstupní objekt nahradil vstup do ZOO u budovy ředitelství, který již nevyhovoval dnešním podmínkám včetně zajištění bezbariérového vstupu.  Budova nového vstupu je koncepčně otevřenou budovou, která obsahuje vstupní pokladní část s prodejem suvenýrů a potřebným zázemím vstupního objektu. Objekt nového vstupu do ZOO mění koncepci pohybu po areálu ZOO, svým umístěním podporuje dokončení návštěvnické smyčky a podporuje rozvoj dalších služeb v objektu Lidové sady.

Nový vstup do ZOO Liberec, který je umístěn v horní části zahrady u konečné zastávky tramvaje, bezprostředně a zejména bezpečně přímo navazuje na systém MHD a navazuje na přirozený pohyb návštěvníků. Pro zájezdové autobusy je připravena samostatná zastávka s odstavným stáním autobusů. 

Zvlněná přírodní forma střechy se šikmými sloupy, ne náhodou inspirovaná zahradním pavilónem, citlivě propojuje město, les, park a zahradu, což je podtrženo prorůstáním stromů konstrukcí střechy. Intimní, ale sebevědomá architektonická forma vstupního objektu ZOO, tak vytváří jednotící a dominantní prvek zvláštního prostoru místa předělu mezi světem lidí a světem zvířat. Rozsáhlá střecha kryjící vlastní vstupní objekt chrání před nepřízní počasí návštěvníky ZOO a současně podporuje svým umístěním a architektonickou koncepcí vedle doprovodných funkcí přirozený zájem o prohlídku ZOO.

Objekt se skládá ze dvou částí - střechy uložené na sloupech a vnitřní sníženou vestavbu. Horní střecha s vegetačním poryvem ze železobetonové desky je uložena na šikmých ocelových sloupech, spodní vestavba vstupu je samostatnou konstrukcí z výrazné části prosklené a v plochách zázemí klasickou formou stavěné.

Partneři soutěže

Zpracovávám...